تبلیغات
هخامنش کرمان

آمار بازید

کل بازدیدها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه پیش :
به روز رسانی :

روح انگیز سامی نژاد (1)

صدیقه سامی‌ نژاد معروف به روح‌انگیز نخستین هنرپیشه ی زن نخستین فیلم ناطق ایرانی به نام دختر لر است. روح انگیز سامی‌ نژاد در فیلم « شیرین و فرهاد» ساخته ی عبدالحسین سپنتا نیز بازی کرده است. روح انگیزسامی ‌نژاد یک بار هم در سال ۱۳۴۹ برای فیلم « سینمای ایران: از مشروطیت تا سپنتا» ساخته ی محمد تهامی‌ نژاد جلوی دوربین قرار گرفت و از گذشته ‌اش و چگونگی ورودش به سینما سخن گفت

 

زندگی نامه:

صدیقه سامی ‌نژاد در روز ۳ تیر ۱۲۹۵ در شهر بم در استان کرمان به دنیا آمد.

نام پدر او میرزا اسدالله و نام مادرش سکینه بود.

روح انگیز سامی نژاد در سال ۱۳۰۸ به همراه همسرش دماوندی که در استودیو امپریال فیلم بمبئی کار می کرد به هند مهاجرت کرد و پس از ۱۸ سال به ایران بازگشت.

تحصیلات وی سیکل اول دبیرستان و پیشه ی اصلی او پرستاری بود.

وی به دلیل بازی در سینما مورد انتقاد شدید خانواده اش قرار گرفت و وادار شد مدتی را در گوشی نشینی بگذراند. وی در سال ۱۳۴۹ در مستند « سیمنای ایران: از مشروطه تا سپنتا» بخشی از این سختی ها را شرح داد.

وی پس از سه بار ازدواج ناموفق ( یکم: دماوندی - دوم: نصرت‌الله محتشم – سوم: برادرماشاالله عمرانی) در حالی که فرزندی نداشت سی سال آخر عمر را به تنهایی زندگی کرد و زمانی که درگذشت بسیاری تصور می‌کردند او سالها پیش مرده است.

روح‌انگیز سامی ‌نژاد تا صبح ۱۰ اردیبهشت ۱۳۷۶ در طبقه ی پایین

خانه ‌ای دو طبقه واقع در خیابان پاسداران تهران- سروستان ششم زندگی می‌ کرد و در بعد از ظهر چهارشنبه دهم اردیبهشت ۱۳۷۶ در تهران

و در سن ۸۱ سالگی درگذشت و در قطعه ی ۳۶

ردیف ۴۴ شماره ۴۶ بهشت زهرا به خاک سپرده شد

 

فیلمهای روح انگیز سامی نژاد:

  • دختر لر  (1312)
  • فردوسی  (1313)
  • شیرین و فرهاد  (1313)دسته بندی : بزرگان کرمان ,
تاریخ: سه شنبه 1388/11/20 - 19:06 | دیدگاه شما و دیگران: ()