تبلیغات
هخامنش کرمان

آمار بازید

کل بازدیدها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه پیش :
به روز رسانی :

منشور کورش هخامنشی به ایران آمد

شاید چهار ماه فرصت كمی برای بازدید از مهم‌ترین سند حقوق بشر دنیا در تهران باشد، اما سرانجام منشور كوروش روز شنبه به طور رسمی در موزه ملی ایران رونمایی شد تا تنها 160 روز فرمان كوروش در خانه این پادشاه بزرگ هخامنشی برای میراث دارانش به نمایش درآید
نزدیک به 5 سال رایزنی و چالش فراوان میان مسوولان میراث فرهنگی و گردشگری ایران و موزه بریتانیا بالاخره نتیجه داد تا منشور کوروش هخامنشی در میان تدابیر ویژه حفاظتی و امنیتی، روز شنبه با حضور مسوولان ایرانی و انگلیسی در پیرترین موزه ایران رونمایی شود.منشور کوروش در واقع استوانه‌ای سفالین از جنس رس است که اولین سند حقوق بشر در جهان نیز به شمار می‌آید. روی این استوانه 23 سانتی در حدود 40 سطر به زبان اکدی و به خط میخی بابلی حک شده است ـ که دربرگیرنده فرمان‌هایی از کوروش، پادشاه مقتدر امپراتوری هخامنشیان است ـ در بخشی از آن به صلح و دوستی میان مردمان و همچنین آزادسازی بنده‌ها فرمان داده شده است. این شیء نفیس تاریخی که حدود سال 1285 خورشیدی هنگام کاوش‌های باستان‌شناسی در بابل از سوی هورمزد رسام، باستان‌شناس انگلیسی آسوری‌تبار، به‌دست آمد، در آن زمان به بخش«ایران باستان» موزه بریتانیا سپرده شد تا سال‌های سال این سند تنها در این موزه به نمایش درآید.

آغاز کشمکش باستانی

برای نمایش این اثر تاریخی در ایران مقامات میراث فرهنگی ایران و موزه بریتانیا حدود 5 سال رایزنی کردند. این رایزنی‌ها اوایل سال گذشته نتیجه داد تا این منشور در خردادماه به ایران انتقال داده شود، اما باز هم این تاریخ به شهریورماه تغییر یافت تا به بهانه‌های واهی طرف انگلیسی از امانت این اثر به ایران در آن زمان خودداری کند.این موضوع در آن زمان با واکنش شدید حمید بقایی که بتازگی به سمت ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری منصوب شده بود، روبه‌رو شد تا وی این موزه انگلیسی را به قطع کامل روابط تهدید کند. چندی بعد رابرت نیل مک گریگور، رئیس موزه بریتانیا به همین منظور به ایران آمد تا پیدا شدن 2 تکه دیگر را دلیلی بر امانت نسپردن این اثر به ایران معرفی کند. همین دیدار باعث شد تا بازهم اواخر سال گذشته مقدمات نمایش این اثر در ایران فراهم شود که در نهایت با بدقولی مجدد انگلیسی‌ها در آن زمان، به روز گذشته و در زمانی که هیچ کس گمان نمی‌برد این اثر اصلآ به ایران بیاید، موکول شود.

تعیین اصالت منشور

اما نمایش منشور کوروش در ایران مقدماتی داشت که از مهم‌ترین آنها ساخت محفظه‌ای استاندارد در سطح جهانی برای این اثر از سوی مسوولان ایرانی بود. این محفظه شیشه‌ای که هزینه بالایی را نیز در پی داشته است در مقابل بسیاری از حوادث ایمن است. اما از دیگر مقدمات نمایش این اثر در ایران تعیین اصالت این اثر از سوی کارشناسان و باستان شناسان ایرانی بود که روز گذشته انجام گرفت.بر همین اساس روز گذشته و قبل از رونمایی در موزه ملی ایران، این اثر در حضور نماینده انگلیس و چند تن از باستان شناسان ایرانی بررسی شد که در نهایت اصالت آن مورد تایید قرار گرفت. بر اساس تفاهم نامه به امضا رسیده تا پایان مدت نمایش این اثر در ایران تنها 2 نفر حق نزدیک شدن و تماس با این منشور را دارند که طرف اول نماینده موزه انگلیسی و طرف دوم امین اموال موزه ملی ایران است.

نمایش تکه‌های پیدا شده منشور

یکی از دلایل تاخیر در نمایش منشور کوروش در ایران کشف 2 قطعه دیگر از این اثر بود که به گفته مسوولان انگلیسی می‌توانست اطلاعات جدیدتری را در خصوص این اثر داشته باشد. این ادعا در آن زمان توسط یکی از باستان‌شناسان برجسته کشورمان رد شد، زیرا او معتقد بود که تمامی آن چیزی که باستان‌شناسان از متن این منشور خواسته بودند به دست آورده‌اند و این تکه‌ها نمی‌تواند اطلاعات جدیدتری را به مخاطب عرضه کند.

اما در هر صورت این 2 تکه نیز روز گذشته در کنار این منشور در موزه ملی به نمایش درآمد تا باز هم چالش جدیدی درباره حرف‌های ناگفته این منشور در مقابل باستان‌شناسان قرار گیرد

دسته بندی : گوناگون ,
تاریخ: یکشنبه 1389/06/21 - 17:02 | دیدگاه شما و دیگران: ()