هخامنش کرمان
s
من شکست ناپذیرم
درباره ی وبلاگ


من هخامنش سعیدی هستم، زاده ی ۵ مهر در کرمان. فوق لیسانس مهندسی صنایع از دانشگاه آزاد اسلامی کرمان.
۰۹۳۵۲۱۹۰۰۵۴

نویسنده ی وبلاگ : هخامنش سعیدی

درود

همان گونه که همه می دانید استیون پل جابز Steve Jobs  که بی گمان یکی از 100 مرد برتر قرن بود، در ساعت 3 بامداد روز پنج شنبه 14 مهر 1390 خورشیدی به وقت تهران ( ساعت 19:30 روز 6 اکتبر 2011 میلادی به وقت آمریکا) به علت سرطان پانکراس ( لوز المعده) در سن 56 سالگی چشم از جهان فرو بست.

خبر درگذشت برجسته ترین مرد جهان رایانه، گوشی و فناوری تیتر شماره ی یک همه ی خبرگزاری ها، وبسایت ها، روزنامه ها، مجله ها، سایتهای اجتماعی و گفتگوهای میان مردم جهان بود، اما در صدا و سیمای ایران چندان بازتابی نداشت! در هیچ کدام از بخشهای خبری شبکه های گوناگون ایران مانند خبر 22 شبکه ی 3، خبر 20:30 شبکه ی 2، خبر 21 شبکه ی 1 نه تنها بخشهای ویژه ای به یاد استیو جابز اختصاص داده نشد، بلکه حتی خبر درگذشت این بزرگمرد جهان فناوری های الکترونیکی و دیجیتال را نگفتند!

آنها به جای پرداختن به این موضوع روز جهان رو به پخش خبرهای تکراری از روزگار یمن و بحرین آوردند که هیچ کدام از ما دیگر آن را دنبال نمی کنیم.

اما من که سالها نام استیو جابز را در روزنامه ها و مجله ها خوانده بودم و او را به خوبی می شناختم، در سوگ او تا 1 هفته پیراهن سیاه پوشیدم تا هم نشان دهم که در ایران هم کسانی پیدا می شوند که نگران و دلسوز و یاریگر و پشتیبان همه ی مردم جهان هستند و نیز روح استیو جابز را شاد نمایم.

یک جای امیدواری هم پیدا شد و آن این بود که در شهر کرمان نیز چند نفر بودند که به یاد استیو جابز باشند.. یکی از آنها عکاسی بهرنگ در میدان آزادی- میان فاصله ی خیابان بهشتی و خیابان بهمنیار-نزدیک به موسسه ی مالی و اعتباری مهر بود که به یاد او 2 عکس از او ( همانی که در صفحه ی نخست وبسایت Apple دیده می شود) بر روی شیشه های خود نصب کرده بود که در پایین می بینید:


استیو جابز نشان واره ی شرکت خود را سیبی گاز زده گذاشت، چرا که او از میوه ی سیب خوشش می آمد و برای همین نام شرکت خود را اپل Apple نهاد!

اکنون که استیو جابز در میان ما نیست، می توانید به آدرس رایانامه ی زیر که اپل به یاد استیو جابز و برای همدردی با خانواده ی او این رایانامه را اختصاص داده است، رایانامه بفرستید تا نشان دهید که در ایران هم دوستداران  Steve Jobs فراوان هستند:

RememberingSteve@apple.com

بدرود

 

موضوع : وشت بگم، 
برچسب ها :
لینک های وابسته:
هخامنش سعیدی
پنجشنبه 1390/07/21


رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای نسبت به آقای جابز که او را "یکی از بزرگترین نوآوران آمریکا" خواند، ادای احترام کرد.

کامپیوترهای مکینتاش، "آی فون"، "آی پاد" و "آی پد" از محصولاتی است که استیو جابز در تولید و عرضه آنها به بازار نقش مهمی داشته و از طریق این محصولات پرطرفدار، اپل را به یکی از پرسودترین شرکت‌های آمریکا و دنیا تبدیل کرده است.

شرکت اپل طی بیانیه‌ای اعلام کرد: اپل یک نابغه مبتکر و جهان یک انسان خارق العاده را از دست داد.

جابز در سن 56 سالگی درگذشت. وی مدتها با بیماری سرطان پانکراس خود در حال مبارزه بود.

مرگ آقای جابز یک روز پس از رونمایی نمونه جدید تلفن همراه آیفون رخ داد. استیو جابز از ماه ژانویه سال جاری در مرخصی بسر می‌برد.

او در نامه استعفای خود نوشته بود: همواره گفته‌ام اگر روزی فرا برسد که نتوانم به وظایف و انتظاراتی که از من به عنوان مدیرعامل اپل می‌رود عمل کنم، خودم اولین کسی خواهم بود که این موضوع را به شما اطلاع خواهم داد. متاسفانه این روز فرا رسیده است.

استیو جابز از بنیانگذاران اپل در سال 1976 بود، اما در سال 1985 آن‌را ترک کرد. وی در سال 1997 مجددا به اپل بازگشت و در سال 2000 بار دیگر مدیریت تمام وقت آن را به عهده گرفت. تیم کوک، یکی از مدیران ارشد اپل، پس از آقای جابز مدیرعامل جدید اپل شده است.

استیو جابز در اواخر ماه ژوئن سال 2009 پس از یک مرخصی درمانی شش ماهه فعالیتهای کاری خود را مجددا آغاز کرده بود.


اما مرگ استیو جابز، اسطوره فناوری اطلاعات جهان با واکنش بسیاری از افراد مشهور جهان مواجه شده است.

باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا در واکنش به درگذشت جابز گفت: من و همسرم به شدت از بابت درگذشت استیو جابز متاثر شدیم. استیو یکی از بزرگترین مردان در تاریخ اختراعات و ابتداعات آمریکا محسوب می‌شود. شجاعت او در عرصه ابداع مثال‌زدنی است. او مردی بود که توانایی ایجاد تغییر در جهان را داشت. استعدادی که توانایی تغییر دادن را داشت.

اوباما همچنین گفت: استیو با بنیان‌گذاری شرکت اپل روح خلاقیت آمریکایی را به همه دنیا نشان داد. او وسایلی را به جهان عرضه کرد که باعث تحول دنیا شد به نظر من دنیا مرد رویایی را از دست داد.

در همین حال بیل گیتس، ثروتمندترین مرد آمریکا و بنیا‌ن‌گذار شرکت مایکروسافت نیز در واکنش به خبر درگذشت جابز عنوان کرد: من و خانواده‌ام از شنیدن این خبر به شدت متاثر شدیم و شدیدا با خانواده استیو همدردی می‌کنیم. استیو کسی بود که زندگی بسیاری را تغییر داد.

وی افزود: من و استیو نزدیک به 30 سال پیش برای اولین بار با هم ملاقات کردیم. ما در آن زمان هم‌دانشگاهی، رقیب و دوست بودیم. به جرات می‌توانم بگویم که دنیا نظیر افرادی مانند جابز را کمتر به خود دیده است.

مارک زاکربرگ، بنیان‌گذار شبکه اجتماعی فیس‌بوک نیز درباره فوت جابز گفت: از تو تشکر می‌کنم که دوست و مربی ما بودی. متشکرم از این‌که به ما نشان دادی چطور می‌توانیم دنیا را تغییر دهیم. دلمان برایت تنگ می‌شود.

لری پیچ، مدیرعامل گوگل هم گفت: استیو جابز مردی با موفقیتهای باورنکردنی و درخشندگی شگفت‌انگیزی بود.

دیک کاستولو، مدیرعامل توییتر، تیم کوک، مدیرعامل اپل، اعضای دیگر هیئت مدیره شرکت اپل و همچنین بسیاری از سران کشورهای جهان نیز در بیانیه‌ها و اظهاراتی جداگانه نسبت به درگذشت اسطوره فناوری اطلاعات واکنش نشان دادند.


در همین حال شرکت اپل صفحه نخست سایت اینترنتی خود را به احترام استیو جابز که دیروز درگذشت، تغییر داد.

در صفحه نخست شرکت اپل تصویر بزرگی از استیو جابز به همراه تاریخ تولد (1955)‌ و تاریخ وفات (2011) او قرار داده شده است.

با کلیک روی تصویر استیو جابز صفحه دیگری در سایت اپل باز می‌شود که در آن نوشته شده است: اپل یک مرد رویایی و یک نابغه خلاق و دنیا یک موجود شگفت‌انگیز را از دست داد. بسیاری از ما این شانس را داشتیم که به اندازه کافی با استیو جابز کار کنیم و او را بشناسیم. متاسفانه ما یک دوست عزیز و یک مربی الهام بخش را از دست دادیم. او ما را ترک کرد در حالی که همه می‌دانیم فقط او می‌توانست شرکت عظیمی مانند اپل را بنا نهد و روح او برای همیشه بنیان‌گذار و پشتیبان اپل باقی خواهد ماند

RememberingSteve@apple.com


موضوع : گوناگون، 
برچسب ها :
لینک های وابسته:
هخامنش سعیدی
چهارشنبه 1390/07/20

استیو جابز که نابغه ‏تنها نامیده می‏شد، موفق گشت در کمتر از سه دهه تغییر و تحولات عمیقی در صنعت ارتباطات و جهان فن‏ آوری‏های نوین و کامپیوتر پدید آورد.

جابز 56 ساله، یکی از پیشروترین مدیران در زمینه توسعه فن آوری نوین و یکی از موفق ترین آنها در عرصه تجاری بود. او برای بسیاری نماد نبوغ و امید بود. کسی که سالها با سرطان لوزالمعده جنگید و همزمان شرکت اپل را به موفقیت های بزرگی رساند.

آی پد 2، آخرین محصول شرکت اپل بود که توسط استیو جابز معرفی شد. محصولی که بار دیگر توجه علاقه مندان به استفاده از فن آوری های نوین را جلب کرد و هواداران را به تحسین وا داشت. او برای آخرین بار بروی صحنه رفت و گفت که دلش می خواهد این محصول را خودش معرفی کند.

هواداران استیو جابز ساعتی پس از شنیدن خبر درگذشت وی در مقابل منزلش در کالیفرنیا و نیز ساختمان شرکت اپل جمع شدند و با روشن کردن شمع و تقدیم گل، یاد و خاطره او را گرامی داشتند.

استیو جابز که در سال‏های اخیر، بار اول از سرطان پروستات نجات پیدا کرده بود، در سال ۲۰۰۹ موفق شد به لطف پیوند کلیه، بار دیگر از چنگ این بیماری جان سالم به ‏در برد. ولی این‏بار سرطان از وی قوی‏تر بود و نابغه ‏تنها را با خود برد. نابغه تنها چهارشنبه شب 5 اكتبر به وقت محلی آمریكا در سن ۵۶ سالگی درگذشت.

وی همواره در پاسخ به افرادی که از قدرت و شور و شوق زندگی وی که سبب شد سال‏ها با سرطان مبارزه کند تقدیر می‏کردند، تاکید می‏کرد: «برای این‏که از ازدست دادن چیزهایی که دارید، نهراسید، همواره به یاد داشته باشید که به ‏راحتی می‏توانید بمیرید».

استیو جابز در زمانی چشم به جهان گشود که تلفن‏ ها بزرگ بودند، با سیم کار می‏کردند و هنوز شماره‏ گیرهای آن‏ها گرد و بزرگ در میان دستگاه قرار داشت. در آن زمان، تلویزیون‏ ها شبیه یک جعبه ‏ مربع ‏شکل بزرگ بودند و موسیقی را می‏شد با صفحات بزرگ و گرامافون گوش داد. ولی اکنون که وی از میان ما رفت، همه چیز تغییر کرده است و بدون شک استیو جابز زندگی خود را صرف تغییر دادن زندگی روزمره‏  تمامی ما کرد.

البته همه چیز برای وی با سادگی آغاز نشد و گویا همین سختی‏ها و دشواری‏ها سبب شد که استیو جابز همواره بخواهد با دیگران متفاوت باشد و طور دیگری زندگی کند، مدیریت متفاوتی داشته باشد و خصوصاً فراورده ‏هایی کاملاً متفاوت نسبت به دیگر رقبای خود، به بازار عرضه کند. حتی اگر اکثریت افراد در آغاز عمل‏کرد وی را دیوانگی می‏خواندند.

در سال ۱۹۵۵ استیو جابز در حالی به ‏دنیا آمد که والدینش دو دانشجوی جوانی بودند که به دلیل نداشتن امکانات مالی کافی، وی را به پرورشگاه سپردند. پدرش عبدالفتاح جندلی، اهل سوریه و در آمریکا دانشجوی علوم سیاسی و مادرش آمریکایی و دانشجوی رشته ‏روان‏شناسی با اصلیت آلمانی و سوییسی بود.

در این‏جا دست تقدیر وارد عمل شد و طفل نوزاد به زوجی سپرده شده که در "پالوآلتو" در نزدیکی سانفرانسیسکو زندگی می‏کردند که در آن زمان مرکز تمامی کارخانه‏ ها و شرکت‏های بزرگ فن‏آوری‏های نوین به ‏حساب می‏ آمد و پدر و مادر جدیدش، پاول و کلارا جابز بودند که او را به تحصیل و پیشرفت واداشتند.

وی با این‏که همواره علاقه داشت تا پدر و مادر طبیعی خود را پیدا کند، ولی برای تقدیر از افرادی که او را تربیت کرده ‏اند، نام خانوادگی خود را تغییر نداد؛ حتی زمانی که به ‏درستی پی برد که ماجرای زندگی وی چگونه تغییر یافته است.

استیو جابز ۱۲ ساله بود که در دفتر راهنمای تلفن، شماره‏ بیل هیولت، یکی از دو بنیان‏گذار شرکت بزرگ کامپیوترسازی "هیولت پاکار" که اکنون با عنوان "اچ ‏پی" معروف است، پیدا کرد و به وی تلفن زد. بیل هیولت که از عمل‏کرد وی خوشش آمده بود، به مدت ۲۰ دقیقه به تمامی سئوالات این کودک کنجکاو پاسخ داد و به وی قول داد که بعدها او را در شرکتش استخدام کند و سه سال بعد این کار را کرد و استیو جابز در ۱۵ سالگی، در زمان تعطیلات تابستانی‏ اش، در کارخانه تولید قطعات الکترونیکی برای کامپیوترها هیولت پاکار، آغاز به کار کرد. سپس وی تحصیلات خود را شروع کرد، ولی بیشتر اوقات را با دوستانش در باغ سیبی می‏گذراند که متعلق به یکی از آن‏ها بود که البته به یاد این دوران، هنگامی که شرکت خود را تأسیس کرد، نام آن را "اپل" یا همان سیب گذاشت.

وی به همراه دوستانش در این باغ سیب، با فلسفه‏ های زندگی متفاوت رایج در آن دوران آشنا شد و در سن ۱۹ سالگی به هندوستان سفر کرد تا با ماهاریشی ماهاش ‏یوگی، استاد "تی‏ام" (Transcendental Meditation) یکی از شیوه‏ های تمرکز، دیدار کند.

گرچه موفق نشد ماهاریشی ماهاش‏ یوگی را ببیند، ولی در گشت و گذار و سیر و سیاحتش در رشته کوه‏های هیمالایا با عقایدی متفاوت آشنا شد و کاملاً دگرگون به امریکا بازگشت. در آن‏جا درس و تحصیل را کنار گذاشت، گیاه‏خوار شد و هر یکشنبه برای عبادت به یکی از معابد بودیسم هاره کریشنا می‏رفت. در همان زمان، استیو جابز در چهارچوب فعالیت ‏اش در شرکت اچ‏ پی، با استیو وزنیاک آشنا شد. ملاقات این دو استیو با هم سبب شد که شرکت اپل تأسیس شود. هر دو با فروش ماشین و جمع‏ آوری تمامی دارایی مشترکشان توانستند برای راه‏ اندازی شرکتشان ۱۸۲۰ دلار جمع کنند. سپس با این پول مقادیری چیپ کامپیوتری خریدند و در گاراژ خانه ‏خانوادگی استیو جابز، نخستین کامپیوتر اپل را به ‏وجود آوردند که کیبوردش در آن زمان از چوب ساخته شده بود و حروف روی دگمه‏ ها را با دست در چوب حکاکی می‏کردند. سال اول ۱۵۰ کامپیوتر به فروش رفت و این موفقیت سبب شد استیو جابز بتواند از یکی از سرمایه ‏گذاران شرکت بزرگ ساخت چیپ ‏های کامپیوتری "اینتل"، ۲۵۰هزار دلار وام بگیرد. به این ترتیب، اپل راه افتاد و در کمتر از سه دهه تبدیل به غول اقتصادی و فن‏ آوری‏های پیشرفته شد.

در آغاز، وی مستقیماً به یگانه‏ غول صنعت کامپیوتر زمان، یعنی آی‏ بی‏ ام حمله کرد و با عرضه ‏ "اپل ۲" به بازار، انقلابی به ‏وجود آورد. کامپیوتر وی، برخلاف کامپیوترهای آی ‏بی‏ا م، کوچک، زیبا و ارزان بودند و نخستین تبلیغ بزرگ تلویزیونی و سینمایی وی، با کارگردانی رایدی اسکات، از کتاب "۱۹۸۴" جورج اورول الهام گرفته بود که در آن اپل می‏آمد تا جهان را از سلطه ‏ آی ‏بی‏ ام نجات دهد. سپس چند سال فراز و نشیب و دوری استیو جابز از اپل، سبب شد که این شرکت به ورشکستگی نزدیک شود، ولی وی بار دیگر سکان هدایت اپل را به دست گرفت و در سال ۱۹۹۸ آی ‏مک، نوعی جدید از کامپیوتر را به بازار عرضه کرد و دوباره شرکت خود را رونق بخشید. از آن زمان به بعد، فن‏ آوری‏های نوین اپل برابر بوده با انقلابی در صنعت ارتباطات و هم‏چنین در شیوه ‏استفاده‏  روزمره ‏ افراد از این ابزار. در سال ۲۰۰۱ آی‏ پاد را به بازار عرضه کرد؛ دستگاهی برای گوش دادن موسیقی. سپس عرضه ‏ آی ‏فون و بعد از آن آی ‏پد به بازار، سبب شد انقلاب‏ های دیگری پدید آید. رقبای استیو جابز که در آغاز او را به باد انتقاد می‏گرفتند، پس از عرضه ابزاری جدیدی از سوی وی، سعی می‏کردند ابزاری شبیه به آن بسازند و آن‏ها نیز به بازار عرضه کنند.

استیو جابز همواره به اظهارات یکی از بزرگان صنعت اتومبیل ‏سازی، هنری فورد اشاره می‏کرد که گفته بود: «اگر می‏خواستم به خواسته‏ های مشتریانم توجه کنم، آن‏ها فقط از من اسبی را می‏خواستند که تندتر بدود و هیچ‏گاه نمی‏توانستم اتومبیل را اختراع کنم». به همین دلیل، استیو جابز هیچ‏گاه به خواسته‏ های مشتریانش توجه نکرد و همواره با ایمان به عقایدش و خلاقیت‏ خود، فرآورده ‏های جدیدی را به بازار عرضه داشت. استیو جابز، روز هفتم ماه ژوئن سال جاری، برای آخرین بار به عنوان مدیر اپل، در چهارچوب معرفی یکی از فراورده‏های جدید شرکت خود ظاهر شد و سپس رسماً خود را کنار کشید. اما استیو جابز، فردی که زندگی روزمره‏ ما را متحول ساخت، همواره متذکر می‏شد که «برای پیشرفت و موفقیت در زندگی، باید همیشه عطش داشت و کمی جنون!» و خود وی نیز تا آخرین لحظات عمرش چنین زندگی کرد.

مرگ استیو جابز چه تاثیری بر جایگاه شرکت اپل در دنیا خواهد گذاشت؟

برخی معتقدند که این جابز نبوده که برای اپل کار می کرده، بلکه در واقع اپل در خدمت جابز بوده است. اپل منهای جابز شاید معنای چندانی حداقل تاامروز نداشته است.

مارک نیومن یکی ازکارشناسان این حوزه در این مورد معتقد است :“نمی خواهم بگویم که دیگر فصل ابداعات اپل با این اتفاق به پایان رسیده، برعکس معتقدم که آنها این کار را بهتر هم ادامه خواهند داد. انسانهای بسیار توانایی در اپل جمع شده اند و در حال حاضر از سوی شرکت های دیگر بویژه سامسونگ تحت فشار قرار دارند و بنظرم در فقدان استیو جابز وضعیت برای اپل بدتر و سخت تر خواهد شد”

برخی محصولات اپل نظیر آیفون 4S که اخیرا رونمایی شده و یا گوشی آی فون در سال 2007، آی پاد در سال 2001، آی مک در سال 1998و مک اینتاش در سال 1984 بدون شک مدیون استعداد و شم بالای تجاری استیو جابز هستند. استعدادی که ارزش هرسهم شرکت را در طی سی سال، از سه دلار و 59 سنت به 376 دلار رسانده است


RememberingSteve@apple.com


موضوع : گوناگون، 
برچسب ها :
لینک های وابسته:
هخامنش سعیدی
چهارشنبه 1390/07/20

درگذشت استیو جابزSteve Jobs ، بزرگمرد شرکت اپل Apple، مرد افسانه ای جهان رایانه، گوشی و فناوری بر همه ی مردم جهان تسلیت باد.


روحش شاد و یادش گرامی باد

 

موضوع :
برچسب ها :
لینک های وابسته:
هخامنش سعیدی
سه شنبه 1390/07/19
www.instagram.com/hakhamaneshs
نام و نام خانوادگی      
ایمیل      
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic